Nowoczesne wnętrze, czyli minimalizm w funkcjonalnej otoczce

  • test :

Wnętrza w nowoczesnym stylu przeważnie kojarzą się z oszczędnymi dekoracjami i minimalistycznym charakterem. Właśnie takie propozycje znajdziemy nierzadko w magazynach poświęconych wystrojowi mieszkań oraz na branżowych stronach internetowych. Trudno się dziwić temu, że takie rozwiązania przypadają do gustu tak wielu osobom. Minimalizm jest elegancki, sprawia, że przestrzeń wygląda na zaplanowaną i uporządkowaną. Oprócz tego kojarzy się z harmonią i z czystością. Niektóre osoby, chociaż lubią taką odsłonę aranżacji, obawiają się postawienia na minimalizm w swoim własnym mieszkaniu. Z czego wynikają te obawy i czy są zasadne?

Minimalizm niejedno ma imię

Niezależnie od własnych powodów, zanim całkowicie odrzucimy pomysł minimalistycznego wnętrza, musimy zdać sobie sprawę, że ta kategoria jest bardzo pojemna. Można do niej wrzucić zarówno bardzo oszczędnie wyposażone mieszkanie, niektórym kojarzące się niemal ze spartańskimi warunkami. W takim wnętrzach świetnie czują się osoby, które zdecydowały się na znaczne ograniczenie rzeczy w swoim otoczeniu i starają się kierować w  życiu zasadą radykalnego minimalizmu. Ale do tej kategorii równie dobrze można zakwalifikować aranżacje, wyposażone w ozdoby i liczne schowki do przechowywania. Minimalizm w wystroju może, ale wcale nie musi, oznaczać ograniczenia rzeczy. Czasem polega po prostu na projektowaniu wnętrz w taki sposób, żeby nieco zakamuflować fakt, że mamy w mieszkaniu sporo przedmiotów.

Nowoczesne wnętrza – najważniejsze kwestie związane z wyborem mebli

W aranżacjach tego typu przeważają gładkie powierzchnie. Są pozbawione nie tylko ozdób, ale też i … uchwytów. Dzięki temu zabudowa kuchenna przestaje przypominać ciąg oddzielnych szafek. Kojarzy się za to z jednorodną nawierzchnią. To samo tyczy się mebli do przechowywania ubrań i innych gadżetów. Minimalistyczne nowoczesne wnętrza, takie jak salony czy sypialnie, wcale nie muszą być pozbawione ogromnej liczby mniejszych lub większych schowków. Dozwolone są więc również pojemne komody lub przepastne szafy. Brak uchwytów, jednorodna kolorystyka i uproszczony projekt sprawiają, że takie meble absolutnie nie zaburzają minimalistycznego charakteru pokoju. Wręcz przeciwnie – świetnie go uzupełniają, nadając wnętrzu prawdziwie nowoczesnego klimatu.

Takie funkcjonalne schowki przydają się zazwyczaj w kuchni. To pomieszczenie powinno ułatwiać codzienne przygotowywanie posiłków i być zaprojektowane w taki sposób, żeby wszystko było „pod ręką”. Puste blaty i ściany pozbawione półek wypełnionych przedmiotami, zdają się przeczyć idei kuchennej ergonomii. To tylko pozory. Profesjonalne firmy, zajmujące się projektowaniem i aranżacją wnętrz dokładnie poznają potrzeby swoich klientów, a następnie kreują minimalistyczne rozwiązania specjalnie z myślą o nich. W efekcie kuchnia, chociaż ze względu na swój minimalizm, może wydawać się niepraktyczna, jest siedliskiem funkcjonalnych szafek, szuflad i schowków. Są one po prostu umiejętnie zakamuflowane.

Minimalizm a strefowość

Minimalistyczna aranżacja wnętrz kojarzy się również z otwartymi przestrzeniami. Idealnym przykładem takiego wystroju jest styl industrialny – w swej oryginalnej wersji, charakteryzuje się wysokimi sufitami i dużymi, wypełnionymi światłem pomieszczeniami. Wrażenie przestronności można osiągnąć również w mniejszych mieszkaniach. Wystarczy, że postawimy na odpowiednie rozwiązania kolorystyczne i wyposażenie.

Niektóre osoby obawiają się, że taka oszczędna aranżacja nie będzie w stanie sprostać ich codziennym potrzebom. Warto zdawać sobie sprawę, że nawet w takich wystrojach znajdzie się miejsce na kącik do pracy, do relaksu czy do gry na pianinie. Umiejętne projektowanie wnętrz to szukanie rozwiązań aranżacyjnych, które uwzględnią sposób, w jaki domownicy korzystają z konkretnego pomieszczenia.

Proste sposoby na wykreowanie minimalistycznego wnętrza

Oprócz wcześniej wspomnianych mebli pozbawionych uchwytów, odpowiedniej kolorystyki i rozmieszczeniu stref, warto wziąć pod uwagę również takie kwestie jak:

Oświetlenie

Ozdobne żyrandole i wyraziste kinkiety zdecydowanie nie zdadzą tutaj egzaminu. W minimalistycznych nowoczesnych wnętrzach lampy, żyrandole i inne źródła światła charakteryzują się przeważnie dość uproszczoną konstrukcją. Często można się spotkać z tym, że zamiast jednego lub dwóch źródeł światła, przestrzeń wyposaża się w wiele niewielkich rozwiązań. Ogromne znacznie ma tutaj nie tylko wypełnienie przestrzeni światłem, przez co wydaje się ona bardziej surowa i minimalistyczna. Taka praktyka zwiększa też funkcjonalność pokoju, bo jest on doskonale oświetlony.

Schody, balustrady

Te elementy aranżacji często są pomijane, a niesłusznie. Minimalistyczne uproszczone, białe schody, czasem nadają ton całemu pomieszczeniu. Przepięknie prezentują się w towarzystwie subtelnych, delikatnych balustrad lub… bez nich.

Profesjonalnie, inteligentnie zaprojektowane wnętrza udowadniają, że minimalizm może być funkcjonalny i spełniać wszystkie potrzeby domowników. Aby jednak było to możliwe, warto wybrać firmę, która stawia na doskonałą komunikację z klientami i zabiera się za planowanie aranżacji, dopiero gdy dokładnie pozna potrzeby domowników.

 

Artykuł zrealizowała agencja marketingu internetowego Internetica. Specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań, dzięki którym jej klienci są bardziej widoczni w sieci, a ich witryny cieszą się większym ruchem.
Przedsiębiorstwo istnieje od 2007 roku i, oprócz pozycjonowania, przeprowadza kampanie linków sponsorowanych, oferuje usługi związane z remarketingiem i kampanie e-mailingowe. Wzmacnia konkurencyjność swoich klientów, tworząc profesjonalne strony i sklepy internetowe oraz opracowując akcje w mediach społecznościowych. Internetica to zespół doświadczonych specjalistów, którzy nieustannie zwiększają swoją wiedzę. W efekcie oferta jest cały czas udoskonalana, a odbiorcy usług mogą czerpać korzyści z jej innowacyjności oraz z wysokich standardów obsługi. Internetica obsługuje setki klientów, działających m.in. w branży projektowania i aranżacji wnętrz, takich jak 28 form.

YOUR COMMENT